1985 Oscars 57th Academy Awards

1985 Oscars 57th Academy Awards

Winners Announced: March 25, 1985
Held at: Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California
Host: Jack Lemmon
Eligibility Year: 1984

Upon winning the Academy Award for Best Actress for her performance in Places in the Heart, Sally Field exclaimed, “I haven’t had an orthodox career and I wanted more than anything to have your respect. The first time I didn’t feel it, but this time I feel it and I can’t deny the fact that you like me… right now, you like me!”
1985 Oscar Nominees and Winners

Best Picture:
Amadeus – Saul Zaentz, producer (WINNER)
The Killing Fields – David Puttnam, producer
A Passage to India – John Brabourne and Richard B. Goodwin, producers
Places in the Heart – Arlene Donovan, producer
A Soldier’s Story – Norman Jewison, Ronald L. Schwary and Patrick Palmer, producers

Best Director:
Miloš Forman – Amadeus (WINNER)
Woody Allen – Broadway Danny Rose
Roland Joffé – The Killing Fields
David Lean – A Passage to India
Robert Benton – Places in the Heart

Best Actor:
F. Murray Abraham – Amadeus as Antonio Salieri (WINNER)
Jeff Bridges – Starman as Starman/Scott Hayden
Albert Finney – Under the Volcano as Geoffrey Firmin
Tom Hulce – Amadeus as Wolfgang Amadeus Mozart
Sam Waterston – The Killing Fields as Sydney Schanberg

Best Actress:
Sally Field – Places in the Heart as Edna Spalding (WINNER)
Judy Davis – A Passage to India as Adela Quested
Jessica Lange – Country as Jewell Ivy
Vanessa Redgrave – The Bostonians as Olive Chancellor
Sissy Spacek – The River as Mae Garvey

Best Supporting Actor:
Haing S. Ngor – The Killing Fields as Dith Pran (WINNER)
Adolph Caesar – A Soldier’s Story as Sgt. Waters
John Malkovich – Places in the Heart as Mr. Will
Pat Morita – The Karate Kid as Kesuke Miyagi
Ralph Richardson (posthumous nomination) – Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes as 6th Earl of Greystoke

Best Supporting Actress:
Peggy Ashcroft – A Passage to India as Mrs. Moore (WINNER)
Glenn Close – The Natural as Iris Gaines
Lindsay Crouse – Places in the Heart as Margaret Lomax
Christine Lahti – Swing Shift as Hazel Zanussi
Geraldine Page – The Pope of Greenwich Village as Mrs. Ritter

Best Screenplay Written Directly for the Screen:
Places in the Heart – Robert Benton (WINNER)
Beverly Hills Cop – Screenplay by Daniel Petrie Jr.; Story by Danilo Bach and Daniel Petrie Jr.
Broadway Danny Rose – Woody Allen
The North – Gregory Nava and Anna Thomas
Splash – Screenplay by Lowell Ganz, Babaloo Mandel and Bruce Jay Friedman; Screen Story by Bruce Jay Friedman based on a story by Brian Grazer

Best Screenplay Based on Material from Another Medium:
Amadeus – Peter Shaffer based on his play (WINNER)
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes – P.H. Vazak and Michael Austin[5] based on the novel Tarzan of the Apes by Edgar Rice Burroughs
The Killing Fields – Bruce Robinson based on the article “The Death and Life of Dith Pran” by Sydney Schanberg
A Passage to India – David Lean based on the novel by E. M. Forster
A Soldier’s Story – Charles Fuller based on his play A Soldier’s Play

Best Foreign Language Film:
Dangerous Moves (Switzerland) (WINNER)
Beyond the Walls (Israel)
Camila (Argentina)
Double Feature (Spain)
Wartime Romance (USSR)

Best Documentary Feature:
The Times of Harvey Milk – Robert Epstein and Richard Schmiechen (WINNER)
High Schools – Charles Guggenheim and Nancy Sloss
In the Name of the People – Alex W. Drehsler and Frank Christopher
Marlene – Karel Dirka and Zev Braun
Streetwise – Cheryl McCall

Best Documentary Short Subject:
The Stone Carvers – Marjorie Hunt and Paul Wagner (WINNER)
The Children of Soong Ching Ling – Gary Bush and Paul T.K. Lin
Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing – Ben Achtenberg and Joan Sawyer
The Garden of Eden – Lawrence R. Hott and Roger M. Sherman
Recollections of Pavlovsk – Irina Kalinina

Best Live Action Short Film:
Up – Mike Hoover (WINNER)
The Painted Door – Michael MacMillan and Janice L. Platt
Tales of Meeting and Parting – Sharon Oreck and Lesli Linka Glatter

Best Animated Short Film:
Charade – Jon Minnis (WINNER)
Doctor DeSoto – Morton Schindel and Michael Sporn
Paradise – Ishu Patel

Best Original Score:
A Passage to India – Maurice Jarre (WINNER)
Indiana Jones and the Temple of Doom – John Williams
The Natural – Randy Newman
The River – John Williams
Under the Volcano – Alex North

Best Original Song: Score
Purple Rain – Prince (WINNER)
The Muppets Take Manhattan – Jeff Moss
Songwriter – Kris Kristofferson

Best Original Song:
“I Just Called to Say I Love You” from The Woman in Red – Music and Lyrics by Stevie Wonder (WINNER)
“Against All Odds (Take a Look at Me Now)” from Against All Odds – Music and Lyrics by Phil Collins
“Footloose” from Footloose – Music and Lyrics by Kenny Loggins and Dean Pitchford
“Let’s Hear It for the Boy” from Footloose – Music and Lyrics by Dean Pitchford and Tom Snow
“Ghostbusters” from Ghostbusters – Music and Lyrics by Ray Parker Jr.

Best Sound:
Amadeus – Mark Berger, Tom Scott, Todd Boekelheide and Chris Newman (WINNER)
2010 – Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Carlos Delarios and Gene Cantamessa
Dune – Bill Varney, Steve Maslow, Kevin O’Connell and Nelson Stoll
A Passage to India – Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter and John W. Mitchell
The River – Nick Alphin, Robert Thirlwell, Richard Portman and David M. Ronne

Best Art Direction:
Amadeus – Art Direction: Patrizia von Brandenstein; Set Decoration: Karel Cerný (WINNER)
2010 – Art Direction: Albert Brenner; Set Decoration: Rick Simpson
The Cotton Club – Art Direction: Richard Sylbert; Set Decoration: George Gaines and Leslie Bloom
The Natural – Art Direction: Mel Bourne, Angelo P. Graham, James J. Murakami and Speed Hopkins; Set Decoration: Bruce Weintraub
A Passage to India – Art Direction: John Box and Leslie Tomkins; Set Decoration: Hugh Scaife

Best Costume Design:
Amadeus – Theodor Pištek (WINNER)
2010 – Patricia Norris
The Bostonians – Jenny Beavan and John Bright
A Passage to India – Judy Moorcroft
Places in the Heart – Ann Roth

Best Makeup:
Amadeus – Dick Smith and Paul LeBlanc (WINNER)
2010 – Michael Westmore
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes – Rick Baker and Paul Engelen

Best Cinematography:
The Killing Fields – Chris Menges (WINNER)
Amadeus – Miroslav Ondrícek
The Natural – Caleb Deschanel
A Passage to India – Ernest Day
The River – Vilmos Zsigmond

Best Film Editing:
The Killing Fields – Jim Clark (WINNER)
Amadeus – Nena Danevic and Michael Chandler
The Cotton Club – Barry Malkin and Robert Q. Lovett
A Passage to India – David Lean
Romancing the Stone – Donn Cambern and Frank Morriss

Best Visual Effects:
Indiana Jones and the Temple of Doom – Dennis Muren, Michael J. McAlister, Lorne Peterson and George Gibbs (WINNER)
2010 – Richard Edlund, Neil Krepela, George Jenson and Mark Stetson
Ghostbusters – Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo and Chuck Gaspar

Honorary Academy Awards
James Stewart “for his fifty years of memorable performances. For his high ideals both on and off the screen. With the respect and affection of his colleagues.”

National Endowment for the Arts “in recognition of its 20th anniversary and its dedicated commitment to fostering artistic and creative activity and excellence in every area of the arts.”

Jean Hersholt Humanitarian Award:
David L. Wolper

Special Achievement Academy Award:
The River – Kay Rose for Sound Effects Editing