1979 Oscars 51st Academy Awards

1979 Oscars 51st Academy Awards

Winners Announced: April 9, 1979
Held at: Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California
Host: Johnny Carson (introduced as “John Carson”)
Eligibility Year: 1978

This was the final public appearance of actor John Wayne.
The nominees for the 51st Academy Awards were announced on February 20, 1979

The Buddy Holly Story Trailer 1978

1979 Oscar Nominees and Winners

Best Picture:
The Deer Hunter – Barry Spikings, Michael Deeley, Michael Cimino and John Peverall, producers (WINNER)
Coming Home – Jerome Hellman, producer
Heaven Can Wait – Warren Beatty, producer
Midnight Express – Alan Marshall and David Puttnam, producers
An Unmarried Woman – Paul Mazursky and Anthony Ray, producers

The Deer Hunter Official Trailer #1 - Robert De Niro Movie (1978) HD

Best Director:
Michael Cimino – The Deer Hunter (WINNER)
Hal Ashby – Coming Home
Warren Beatty and Buck Henry – Heaven Can Wait
Woody Allen – Interiors
Alan Parker – Midnight Express

Best Actor:
Jon Voight – Coming Home as Luke Martin (WINNER)
Warren Beatty – Heaven Can Wait as Joe Pendleton/Leo Farnsworth/Tom Jarrett
Gary Busey – The Buddy Holly Story as Buddy Holly
Robert De Niro – The Deer Hunter as Sergeant Michael “Mike” Vronsky
Laurence Olivier – The Boys from Brazil as Ezra Lieberman

Best Actress:
Jane Fonda – Coming Home as Sally Hyde (WINNER)
Ingrid Bergman – Autumn Sonata as Charlotte Andergast
Ellen Burstyn – Same Time, Next Year as Doris
Jill Clayburgh – An Unmarried Woman as Erica Benton
Geraldine Page – Interiors as Eve

Best Supporting Actor:
Christopher Walken – The Deer Hunter as Corporal Nikanor “Nick” Chevotarevich (WINNER)
Bruce Dern – Coming Home as Captain Bob Hyde
Richard Farnsworth – Comes a Horseman as Dodger
John Hurt – Midnight Express as Max
Jack Warden – Heaven Can Wait as Max Corkle

Best Supporting Actress:
Maggie Smith – California Suite as Diana Barrie (WINNER)
Dyan Cannon – Heaven Can Wait as Julia Farnsworth
Penelope Milford – Coming Home as Vi Munson
Maureen Stapleton – Interiors as Pearl
Meryl Streep – The Deer Hunter as Linda

Best Screenplay Written Directly for the Screen:
Coming Home – Story by Nancy Dowd; Screenplay by Waldo Salt and Robert C. Jones (WINNER)
Autumn Sonata – Ingmar Bergman
The Deer Hunter – Story by Michael Cimino, Deric Washburn, Louis Garfinkle and Quinn Redeker; Screenplay by Deric Washburn
Interiors – Woody Allen
An Unmarried Woman – Paul Mazursky

Best Screenplay Based on Material from Another Medium:
Midnight Express – Oliver Stone based on the book by Billy Hayes and William Hoffer (WINNER)
Bloodbrothers – Walter Newman based on the novel by Richard Price
California Suite – Neil Simon based on his play
Heaven Can Wait – Elaine May and Warren Beatty based on the play by Harry Segall
Same Time, Next Year – Bernard Slade based on his play

Best Foreign Language Film:
Get Out Your Handkerchiefs (France) (WINNER)
The Glass Cell (West Germany)
Hungarians (Hungary)
Viva Italia! (Italy)
White Bim Black Ear (Union of Soviet Socialist Republics)

Best Documentary Feature:
Scared Straight! – Arnold Shapiro (WINNER)
The Lovers’ Wind (Le vent des amoureux) – Albert Lamorisse (posthumous nomination)
Mysterious Castles of Clay – Joan Root and Alan Root
Raoni – Jean-Pierre Dutilleux and Luiz Carlos Saldanha
With Babies and Banners: Story of the Women’s Emergency Brigade – Lorraine Gray

Best Documentary Short Subject:
The Flight of the Gossamer Condor – Jacqueline Phillips Shedd and Ben Shedd (WINNER)
The Divided Trail: A Native American Odyssey
An Encounter with Faces – Vidhu Vinod Chopra and K. K. Kapil
Goodnight Miss Ann
Squires of San Quentin

Best Live Action Short Film:
Teenage Father – Taylor Hackford (WINNER)
A Different Approach – Jim Belcher and Fern Field
Mandy’s Grandmother – Andrew Sugerman
Strange Fruit – Seth Pinsker

Best Animated Short Film:
Special Delivery – Eunice Macauley and John Weldon (WINNER)
Oh My Darling – Nico Crama
Rip Van Winkle – Will Vinton

Best Original Score:
Midnight Express – Giorgio Moroder (WINNER)
The Boys from Brazil – Jerry Goldsmith
Days of Heaven – Ennio Morricone
Heaven Can Wait – Dave Grusin
Superman – John Williams

Best Adaptation Score:
The Buddy Holly Story – Joe Renzetti (WINNER)
Pretty Baby – Jerry Wexler
The Wiz – Quincy Jones

Best Original Song:
“Last Dance” from Thank God It’s Friday – Music and Lyrics by Paul Jabara (WINNER)
“Hopelessly Devoted to You” from Grease – Music and Lyrics by John Farrar
“The Last Time I Felt Like This” from Same Time, Next Year – Music by Marvin Hamlisch; Lyrics by Alan and Marilyn Bergman
“Ready to Take a Chance Again” from Foul Play – Music by Charles Fox; Lyrics by Norman Gimbel
“When You’re Loved” from The Magic of Lassie – Music and Lyrics by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman

Best Sound:
The Deer Hunter – Richard Portman, William McCaughey, Aaron Rochin and Darin Knight (WINNER)
The Buddy Holly Story – Tex Rudloff, Joel Fein, Curly Thirlwell and Willie D. Burton
Days of Heaven – John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., John T. Reitz and Barry Thomas
Hooper – Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall and Jack Solomon
Superman – Gordon McCallum, Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier and Roy Charman

Best Costume Design:
Death on the Nile – Anthony Powell (WINNER)
Caravans – Renié
Days of Heaven – Patricia Norris
The Swarm – Paul Zastupnevich
The Wiz – Tony Walton

Best Art Direction:
Heaven Can Wait – Art Direction: Paul Sylbert and Edwin O’Donovan; Set Decoration: George Gaines (WINNER)
The Brink’s Job – Art Direction: Dean Tavoularis and Angelo P. Graham; Set Decoration: George R. Nelson and Bruce Kay
California Suite – Art Direction: Albert Brenner; Set Decoration: Marvin March
Interiors – Art Direction: Mel Bourne; Set Decoration: Daniel Robert
The Wiz – Art Direction: Tony Walton and Philip Rosenberg; Set Decoration: Edward Stewart and Robert Drumheller

Best Cinematography:
Days of Heaven – Néstor Almendros (WINNER)
The Deer Hunter – Vilmos Zsigmond
Heaven Can Wait – William A. Fraker
Same Time, Next Year – Robert Surtees
The Wiz – Oswald Morris

Best Film Editing:
The Deer Hunter – Peter Zinner (WINNER)
The Boys from Brazil – Robert E. Swink
Coming Home – Don Zimmerman
Midnight Express – Gerry Hambling
Superman – Stuart Baird

Academy Honorary Awards:
Laurence Olivier
Walter Lantz
King Vidor
Museum of Modern Art Department of Film

Jean Hersholt Humanitarian Award:
Leo Jaffe

Special Achievement Award:
Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings and Zoran Perisic for the visual effects of Superman.

Oscar® and Academy Awards® and Oscar® design mark are the trademarks and service marks and the Oscar© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Pop Culture Madness is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.