1970 Oscars 42nd Academy Awards

1970 Oscars 42nd Academy Awards

Winners Announced: April 7, 1970
Held at: Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California
Host: no one
Presenters: Bob Hope, John Wayne, Barbra Streisand, Fred Astaire, Jon Voight, Myrna Loy, Clint Eastwood, Raquel Welch, Candice Bergen, James Earl Jones, Katharine Ross, Cliff Robertson, Ali MacGraw, Barbara McNair, Elliott Gould, Claudia Cardinale, and Elizabeth Taylor.
Eligibility Year: 1969

They Shoot Horses, Don’t They? earned nine nominations nut not one for Best Picture.
This was highest rated of the televised Academy Awards ceremonies, according to Nielsen ratings. Since then, the Superbowl has had higher ratings.
Midnight Cowboy was the only Oscar-winning film to be rated X. It would barely rank an R by modern standards.

1970 Oscar Nominees and Winners

Best Picture:
Midnight Cowboy – Jerome Hellman, producer (WINNER)
Anne of the Thousand Days – Hal B. Wallis, producer
Butch Cassidy and the Sundance Kid – John Foreman, producer
Hello, Dolly! – Ernest Lehman, producer
Z – Jacques Perrin and Ahmed Rachedi, producers

Best Director:
John Schlesinger – Midnight Cowboy (WINNER)
Arthur Penn – Alice’s Restaurant
George Roy Hill – Butch Cassidy and the Sundance Kid
Sydney Pollack – They Shoot Horses, Don’t They?
Costa-Gavras – Z

Best Actor:
John Wayne – True Grit as Rooster Cogburn (WINNER)
Richard Burton – Anne of the Thousand Days as King Henry VIII of England
Dustin Hoffman – Midnight Cowboy as Enrico “Ratso” Rizzo
Peter O’Toole – Goodbye, Mr. Chips as Arthur Chipping
Jon Voight – Midnight Cowboy as Joe Buck

Best Actress:
Maggie Smith – The Prime of Miss Jean Brodie as Jean Brodie (WINNER)
Geneviève Bujold – Anne of the Thousand Days as Anne Boleyn
Jane Fonda – They Shoot Horses, Don’t They? as Gloria Beatty
Liza Minnelli – The Sterile Cuckoo as Mary Ann “Pookie” Adams
Jean Simmons – The Happy Ending as Mary Wilson

Best Supporting Actor:
Gig Young – They Shoot Horses, Don’t They? as Rocky (WINNER)
Rupert Crosse – The Reivers as Ned
Elliott Gould – Bob & Carol & Ted & Alice as Ted
Jack Nicholson – Easy Rider as George Hanson
Anthony Quayle – Anne of the Thousand Days as Thomas Wolsey

Best Supporting Actress:
Goldie Hawn – Cactus Flower as Toni Simmons (WINNER)
Catherine Burns – Last Summer as Rhoda
Dyan Cannon – Bob & Carol & Ted & Alice as Alice Henderson
Sylvia Miles – Midnight Cowboy as Cass
Susannah York – They Shoot Horses, Don’t They? as Alice LeBlanc

Best Story and Screenplay Based on Material Not Previously Published or Produced:
Butch Cassidy and the Sundance Kid – William Goldman (WINNER)
Bob & Carol & Ted & Alice – Paul Mazursky and Larry Tucker
The Damned – Story by Nicola Badalucco; Screenplay by Nicola Badalucco, Enrico Medioli, and Luchino Visconti
Easy Rider – Peter Fonda, Dennis Hopper and Terry Southern
The Wild Bunch – Story by Walon Green and Roy N. Sickner; Screenplay by Walon Green and Sam Peckinpah

Best Screenplay Based on Material from Another Medium:
Midnight Cowboy – Waldo Salt based on the novel by James Leo Herlihy (WINNER)
Anne of the Thousand Days – Screenplay by John Hale and Bridget Boland; Adaptation by Richard Sokolove based on the play by Maxwell Anderson
Goodbye, Columbus – Arnold Schulman based on the novel by Philip Roth
They Shoot Horses, Don’t They? – James Poe and Robert E. Thompson based on the novel by Horace McCoy
Z – Jorge Semprun and Costa-Gavras based on the novel by Vassilis Vassilikos

Best Documentary Feature:
Arthur Rubinstein – The Love of Life (WINNER)
Before the Mountain Was Moved
In the Year of the Pig
Olimpiada en México
The Wolf Men

Best Documentary Short Subject:
Czechoslovakia 1968 – Denis Sanders and Robert M. Fresco (WINNER)
An Impression of John Steinbeck: Writer
Jenny Is a Good Thing
Leo Beuerman
The Magic Machines

Best Live Action Short Subject:
The Magic Machines – Joan Keller Stern (WINNER)
Blake – Doug Jackson
People Soup – Marc Merson

Best Short Subject – Cartoons:
It’s Tough to Be a Bird – Ward Kimball (WINNER)
Of Men and Demons – John Hubley and Faith Hubley
Walking – Ryan Larkin

Best Original Score for a Motion Picture (Not a Musical):
Butch Cassidy and the Sundance Kid – Burt Bacharach (WINNER)
Anne of the Thousand Days – Georges Delerue
The Reivers – John Williams
The Secret of Santa Vittoria – Ernest Gold
The Wild Bunch – Jerry Fielding

Best Score of a Musical Picture – Original or Adaptation:
Hello, Dolly! – Adaptation score by Lennie Hayton and Lionel Newman (WINNER)
Goodbye, Mr. Chips – Music and Lyrics by Leslie Bricusse; Adaptation score by John Williams
Paint Your Wagon – Adaptation score by Nelson Riddle
Sweet Charity – Adaptation score by Cy Coleman
They Shoot Horses, Don’t They? – Adaptation score by Johnny Green and Albert Woodbury

Best Song Original for the Picture:
Butch Cassidy and the Sundance Kid – Burt Bacharach and Hal David for “Raindrops Keep Fallin’ on My Head” (WINNER)
“Come Saturday Morning” – The Sterile Cuckoo • Music by Fred Karlin • Lyrics by Dory Previn
“Jean” – The Prime of Miss Jean Brodie • Music and Lyrics by Rod McKuen
“True Grit” – True Grit • Music by Elmer Bernstein • Lyrics by Don Black
“What Are You Doing the Rest of Your Life?” – The Happy Ending • Music by Michel Legrand • Lyrics by Alan and Marilyn Bergman

Best Sound:
Hello, Dolly! – Jack Solomon and Murray Spivack (WINNER)
Anne of the Thousand Days – John Aldred
Butch Cassidy and the Sundance Kid – William Edmondson and David Dockendorf
Gaily, Gaily – Robert Martin and Clem Portman
Marooned – Les Fresholtz and Arthur Piantadosi

Best Foreign Language Film:
Z (Algeria) (WINNER)
Ådalen 31 (Sweden)
Battle of Neretva (Yugoslavia)
The Brothers Karamazov (Soviet Union)
My Night at Maud’s (France)

Best Costume Design:
Anne of the Thousand Days – Margaret Furse (WINNER)
Gaily, Gaily – Ray Aghayan
Hello, Dolly! – Irene Sharaff
Sweet Charity – Edith Head
They Shoot Horses, Don’t They? – Donfeld

Best Art Direction:
Hello, Dolly! – Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, and Herman A. Blumenthal; Set Decoration: Walter M. Scott, George James Hopkins, and Raphaël Bretton (WINNER)
Anne of the Thousand Days – Art Direction: Maurice Carter and Lionel Couch; Set Decoration: Patrick McLoughlin
Gaily, Gaily – Art Direction: Robert F. Boyle and George B. Chan; Set Decoration: Edward G. Boyle and Carl Biddiscombe
Sweet Charity – Art Direction: Alexander Golitzen and George C. Webb; Set Decoration: Jack D. Moore
They Shoot Horses, Don’t They? – Art Direction: Harry Horner; Set Decoration: Frank R. McKelvy

Best Cinematography:
Butch Cassidy and the Sundance Kid – Conrad Hall (WINNER)
Anne of the Thousand Days – Arthur Ibbetson
Bob & Carol & Ted & Alice – Charles Lang
Hello, Dolly! – Harry Stradling (posthumous nomination)
Marooned – Daniel L. Fapp

Best Film Editing:
Z – Françoise Bonnot (WINNER)
Hello, Dolly! – William H. Reynolds
Midnight Cowboy – Hugh A. Robertson
The Secret of Santa Vittoria – William Lyon and Earle Herdan
They Shoot Horses, Don’t They? – Fredric Steinkamp

Best Special Visual Effects:
Marooned – Robbie Robertson (WINNER)
Krakatoa, East of Java – Eugène Lourié and Alex Weldon

Oscar® and Academy Awards® and Oscar® design mark are the trademarks and service marks and the Oscar© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Pop Culture Madness is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.