1969 Oscars 41st Academy Awards

1969 Oscars 41st Academy Awards

Winners Announced: April 14, 1969
Held at: Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles, California
Host: no one
Eligibility Year: 1968

2001: A SPACE ODYSSEY - Trailer

Oliver! had 11 nominations, winning 5 awards.
Oliver! was the only G-rated film to win Best Picture.

Planet of the Apes (1968) trailer

1969 Oscar Nominees and Winners

Oliver! original trailer

Best Picture:
Oliver! – John Woolf, producer (WINNER)
Funny Girl – Ray Stark, producer
The Lion In Winter – Martin Poll, producer
Rachel, Rachel – Paul Newman, producer
Romeo and Juliet – John Brabourne and Anthony Havelock-Allan, producers

The Producers (1968) trailer

Best Director:
Carol Reed – Oliver! (WINNER)
Stanley Kubrick – 2001: A Space Odyssey
Gillo Pontecorvo – The Battle of Algiers
Anthony Harvey – The Lion In Winter
Franco Zeffirelli – Romeo and Juliet

Romeo and Juliet 1996 trailer

Best Actor:
Cliff Robertson – Charly as Charlie Gordon (WINNER)
Alan Arkin – The Heart Is a Lonely Hunter as John Singer
Alan Bates – The Fixer as Yakov Bok
Ron Moody – Oliver! as Fagin
Peter O’Toole – The Lion In Winter as King Henry II of England

Best Actress (tie):
Katharine Hepburn – The Lion In Winter as Eleanor of Aquitaine (WINNER)
Barbra Streisand – Funny Girl as Fanny Brice (WINNER)
Patricia Neal – The Subject Was Roses as Nettie Cleary
Vanessa Redgrave – Isadora as Isadora Duncan
Joanne Woodward – Rachel, Rachel as Rachel Cameron

Best Supporting Actor:
Jack Albertson – The Subject Was Roses as John Cleary (WINNER)
Seymour Cassel – Faces as Chet
Daniel Massey – Star! as Noël Coward
Jack Wild – Oliver! as Jack Dawkins (“The Artful Dodger”)
Gene Wilder – The Producers as Leo Bloom

Best Supporting Actress:
Ruth Gordon – Rosemary’s Baby as Minnie Castevet (WINNER)
Lynn Carlin – Faces as Maria Frost
Sondra Locke – The Heart Is a Lonely Hunter as Mick Kelly
Kay Medford – Funny Girl as Rose Stern Borach
Estelle Parsons – Rachel, Rachel as Calla Mackie

Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen:
The Producers – Mel Brooks (WINNER)
2001: A Space Odyssey – Stanley Kubrick and Arthur C. Clarke
The Battle of Algiers – Franco Solinas and Gillo Pontecorvo
Faces – John Cassavetes
Hot Millions – Ira Wallach and Peter Ustinov

Best Screenplay Based on Material from Another Medium:
The Lion in Winter – James Goldman based on his play (WINNER)
The Odd Couple – Neil Simon based on his play
Oliver! – Vernon Harris based on the play by Lionel Bart and Oliver Twist by Charles Dickens
Rachel, Rachel – Stewart Stern based on the novel A Jest of God by Margaret Laurence
Rosemary’s Baby – Roman Polanski based on the novel by Ira Levin

Best Documentary Feature:
Journey into Self – Bill McGaw (WINNER)
A Few Notes on Our Food Problem – U.S. Information Agency
The Legendary Champions – William Cayton
Other Voices – David H. Sawyer
Young Americans – Robert Cohn and Alex Grasshoff

Best Documentary Short Subject:
Why Man Creates – Saul Bass (WINNER)
The House That Ananda Built – Films Division, Government of India
The Revolving Door – Vision Associates Production for the American Foundation Institute of Corrections
A Space to Grow – Office of Economic Opportunity for Project Upward Bound
A Way Out of the Wilderness – Dan E. Weisburd

Best Live Action Short Subject:
Robert Kennedy Remembered – Guggenheim Productions (WINNER)
The Dove – Coe-Davis Ltd.
Duo – National Film Board of Canada
Prelude – Prelude Co.

Best Short Subject – Cartoons:
Winnie the Pooh and the Blustery Day – Walt Disney (posthumous award) (WINNER)
The House That Jack Built – National Film Board of Canada
The Magic Pear Tree – Murakami-Wolf Films
Windy Day – Hubley Studios

Best Original Score for a Motion Picture (Not a Musical):
The Lion in Winter – John Barry (WINNER)
The Fox – Lalo Schifrin
Planet of the Apes – Jerry Goldsmith
The Shoes of the Fisherman – Alex North
The Thomas Crown Affair – Michel Legrand

Best Score of a Musical Picture – Original or Adaptation:
Oliver! – Johnny Green (WINNER)
Finian’s Rainbow – Ray Heindorf
Funny Girl – Walter Scharf
Star! – Lennie Hayton
The Young Girls of Rochefort – Adaptation: Michel Legrand; Song Score: Michel Legrand and Jacques Demy

Best Song Original for the Picture:
“The Windmills of Your Mind” from The Thomas Crown Affair – Music by Michel Legrand; Lyrics by Alan and Marilyn Bergman (WINNER)
“Chitty Chitty Bang Bang” from Chitty Chitty Bang Bang – Music and Lyrics by The Sherman Brothers: Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
“For Love of Ivy” from For Love of Ivy – Music by Quincy Jones; Lyrics by Bob Russell
“Funny Girl” from Funny Girl – Music by Jule Styne; Lyrics by Bob Merrill
“Star!” from Star! – Music by Jimmy Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn

Best Sound:
Oliver! – Shepperton Studio Sound Dept. (WINNER)
Bullitt – Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Dept.
Finian’s Rainbow – Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Dept.
Funny Girl – Columbia Studio Sound Dept.
Star! – Twentieth Century-Fox Studio Sound Dept.

Best Foreign Language Film:
War and Peace – U.S.S.R. (WINNER)
The Boys of Paul Street – Hungary
The Firemen’s Ball – Czechoslovakia
The Girl with the Pistol – Italy
Stolen Kisses – France

Best Costume Design:
Romeo and Juliet – Danilo Donati (WINNER)
The Lion in Winter – Margaret Furse
Oliver! – Phyllis Dalton
Planet of the Apes – Morton Haack
Star! – Donald Brooks

Best Art Direction:
Oliver! – Art Direction: John Box and Terence Marsh; Set Decoration: Vernon Dixon and Ken Muggleston (WINNER)
2001: A Space Odyssey – Art Direction and Set Decoration: Anthony Masters, Harry Lange and Ernest Archer
The Shoes of the Fisherman – Art Direction and Set Decoration: George W. Davis and Edward Carfagno
Star! – Art Direction: Boris Leven; Set Decoration: Walter M. Scott and Howard Bristol
War and Peace – Art Direction: Mikhail Bogdanov and Gennady Myasnikov; Set Decoration: G. Koshelev and V. Uvarov

Best Cinematography:
Romeo and Juliet – Pasqualino De Santis (WINNER)
Funny Girl – Harry Stradling
Ice Station Zebra – Daniel L. Fapp
Oliver! – Oswald Morris
Star! – Ernest Laszlo

Best Film Editing:
Bullitt – Frank P. Keller (WINNER)
Funny Girl – Robert Swink, Maury Winetrobe and William Sands
The Odd Couple – Frank Bracht
Oliver! – Ralph Kemplen
Wild in the Streets – Fred R. Feitshans Jr. and Eve Newman

Best Special Visual Effects:
2001: A Space Odyssey – Stanley Kubrick (WINNER)
Ice Station Zebra – Hal Millar and Joseph McMillan Johnson

Jean Hersholt Humanitarian Award:
Martha Raye

Honorary Awards:
Walter Matthau presented John Chambers his award for outstanding makeup achievement for Planet of the Apes
Diahann Carroll presented Onna White her award for outstanding choreography achievement for Oliver!

Oscar® and Academy Awards® and Oscar® design mark are the trademarks and service marks and the Oscar© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Pop Culture Madness is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.