1965 Oscars 37th Academy Awards

1965 Oscars 37th Academy Awards

Winners Announced: April 5, 1965
Held at: Santa Monica Civic Auditorium, Santa Monica, California
Host: Bob Hope
Eligibility Year: 1964

  • Mary Poppins earned 13 nominations, winning 5 Oscars.
  • My Fair Lady and Becket each earned 12 nominations, My Fair Lady won 8 Oscars. Becket won 1 Award.
  • Audrey Hepburn played Eliza Dolittle in My Fair Lady, and Marni Nixon snag her songs in the film.
  • This was the only year in Oscar history where three different films got twelve or more nominations: Becket and My Fair Lady each received twelve, while Mary Poppins received thirteen.

1965 Oscar Nominees and Winners

Best Picture:
My Fair Lady – Jack L. Warner (WINNER)
Becket – Hal B. Wallis
Dr. Strangelove – Stanley Kubrick
Mary Poppins – Walt Disney and Bill Walsh s
Zorba the Greek – Michael Cacoyannis

Best Director:
George Cukor – My Fair Lady (WINNER)
Peter Glenville – Becket
Stanley Kubrick – Dr. Strangelove
Robert Stevenson – Mary Poppins
Michael Cacoyannis – Zorba the Greek

Best Actor:
Rex Harrison – My Fair Lady as Professor Henry Higgins (WINNER)
Richard Burton – Becket as Thomas Becket
Peter O’Toole – Becket as King Henry II of England
Anthony Quinn – Zorba the Greek as Alexis Zorba
Peter Sellers – Dr. Strangelove as Group Captain Lionel Mandrake/President Merkin Muffley/Dr. Strangelove

Best Actress:
Julie Andrews – Mary Poppins as Mary Poppins (WINNER)
Anne Bancroft – The Pumpkin Eater as Jo Armitage
Sophia Loren – Marriage Italian Style as Filumena Marturano
Debbie Reynolds – The Unsinkable Molly Brown as Molly Brown
Kim Stanley – Séance on a Wet Afternoon as Myra Savage

Best Supporting Actor:
Peter Ustinov – Topkapi as Arthur Simon Simpson (WINNER)
John Gielgud – Becket as King Louis VII of France
Stanley Holloway – My Fair Lady as Alfred P. Doolittle
Edmond O’Brien – Seven Days in May as Senator Ray Clark
Lee Tracy – The Best Man as Art Hockstader

Best Supporting Actress:
Lila Kedrova – Zorba the Greek as Madame Hortense (WINNER)
Gladys Cooper – My Fair Lady as Mrs. Higgins
Edith Evans – The Chalk Garden as Mrs. St. Maugham
Grayson Hall – The Night of the Iguana as Judith Fellowes
Agnes Moorehead – Hush…Hush, Sweet Charlotte as Velma Cruther

Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen:
Father Goose – S. H. Barnett, Peter Stone and Frank Tarloff (WINNER)
A Hard Day’s Night – Alun Owen
One Potato, Two Potato – Orville H. Hampton and Raphael Hayes
The Organizer – Agenore Incrocci, Furio Scarpelli and Mario Monicelli
That Man from Rio – Jean-Paul Rappeneau, Ariane Mnouchkine, Daniel Boulanger and Philippe de Broca

Best Screenplay Based on Material from Another Medium:
Becket – Edward Anhalt from Becket by Jean Anouilh (WINNER)
Dr. Strangelove – Stanley Kubrick, Terry Southern and Peter George from Red Alert by Peter George
Mary Poppins – Bill Walsh and Don DaGradi from Mary Poppins by P. L. Travers
My Fair Lady – Alan Jay Lerner from My Fair Lady by Alan Jay Lerner and Pygmalion by George Bernard Shaw
Zorba the Greek – Michael Cacoyannis from The Life of Alexis Zorba by Nikos Kazantzakis

Best Foreign Language Film:
Yesterday, Today and Tomorrow (Italy) (WINNER)
Raven’s End (Sweden)
Sallah Shabati (Israel)
The Umbrellas of Cherbourg (France)
Woman in the Dunes (Japan)

Best Song:
“Chim Chim Cher-ee” from Mary Poppins – Music and Lyrics by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman (WINNER)
“Dear Heart” from Dear Heart – Music by Henry Mancini; Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
“Hush, Hush, Sweet Charlotte” from Hush…Hush, Sweet Charlotte – Music by Frank De Vol; Lyrics by Mack David
“My Kind of Town” from Robin and the 7 Hoods – Music by Jimmy Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
“Where Love Has Gone” from Where Love Has Gone – Music by Jimmy Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn

Best Documentary Feature:
Jacques-Yves Cousteau’s World Without Sun (WINNER)
14-18
The Finest Hours
Four Days in November
The Human Dutch

Best Documentary Short Subject:
Nine from Little Rock (WINNER)
140 Days Under the World
Breaking the Habit
Children Without
Eskimo Artist: Kenojuak

Best Live Action Short Subject:
Casals Conducts: 1964 (WINNER)
Help! My Snowman’s Burning Down
The Legend of Jimmy Blue Eyes

Best Short Subject – Cartoons:
The Pink Phink (WINNER)
Christmas Cracker
How to Avoid Friendship
Nudnik #2

Best Music Score – Substantially Original:
Mary Poppins – Richard M. Sherman and Robert B. Sherman (WINNER)
Becket – Laurence Rosenthal
The Fall of the Roman Empire – Dimitri Tiomkin
Hush…Hush, Sweet Charlotte – Frank De Vol
The Pink Panther – Henry Mancini

Best Scoring of Music – Adaptation or Treatment:
My Fair Lady – André Previn (WINNER)
A Hard Day’s Night – George Martin
Mary Poppins – Irwin Kostal
Robin and the 7 Hoods – Nelson Riddle
The Unsinkable Molly Brown – Robert Armbruster, Leo Arnaud, Jack Elliott, Jack Hayes, Calvin Jackson and Leo Shuken

Best Sound Effects:
Goldfinger – Norman Wanstall (WINNER)
The Lively Set – Robert Bratton

Best Sound:
My Fair Lady – George Groves (WINNER)
Becket – John Cox
Father Goose – Waldon O. Watson
Mary Poppins – Robert O. Cook
The Unsinkable Molly Brown – Franklin Milton

Best Art Direction, Black-and-White:
Zorba the Greek – Art Direction and Set Decoration: Vassilis Photopoulos (WINNER)
The Americanization of Emily – Art Direction: George Davis, Hans Peters and Elliot Scott; Set Decoration: Henry Grace and Robert R. Benton
Hush…Hush, Sweet Charlotte – Art Direction: William Glasgow; Set Decoration: Raphaël Bretton
The Night of the Iguana – Art Direction and Set Decoration: Stephen B. Grimes
Seven Days in May – Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Edward G. Boyle

Best Art Direction, Color:
My Fair Lady – Art Direction: Gene Allen and Cecil Beaton; Set Decoration: George James Hopkins (WINNER)
Becket – Art Direction: John Bryan and Maurice Carter; Set Decoration: Patrick McLoughlin and Robert Cartwright
Mary Poppins – Art Direction: Carroll Clark and William H. Tuntke; Set Decoration: Emile Kuri and Hal Gausman
The Unsinkable Molly Brown – Art Direction: George Davis and E. Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace and Hugh Hunt
What a Way to Go! – Art Direction: Jack Martin Smith and Ted Haworth; Set Decoration: Walter M. Scott and Stuart A. Reiss

Best Cinematography, Black-and-White:
Zorba the Greek – Walter Lassally (WINNER)
The Americanization of Emily – Philip H. Lathrop
Fate Is the Hunter – Milton Krasner
Hush…Hush, Sweet Charlotte – Joseph Biroc
The Night of the Iguana – Gabriel Figueroa

Best Cinematography, Color:
My Fair Lady – Harry Stradling (WINNER)
Becket – Geoffrey Unsworth
Cheyenne Autumn – William H. Clothier
Mary Poppins – Edward Colman
The Unsinkable Molly Brown – Daniel L. Fapp

Best Costume Design, Black-and-White:
The Night of the Iguana – Dorothy Jeakins (WINNER)
A House Is Not a Home – Edith Head
Hush…Hush, Sweet Charlotte – Norma Koch
Kisses for My President – Howard Shoup
The Visit – René Hubert

Best Costume Design, Color:
My Fair Lady – Cecil Beaton (WINNER)
Becket – Margaret Furse
Mary Poppins – Tony Walton
The Unsinkable Molly Brown – Morton Haack
What a Way to Go! – Edith Head and Moss Mabry

Best Film Editing:
Mary Poppins – Cotton Warburton (WINNER)
Becket – Anne V. Coates
Father Goose – Ted J. Kent
Hush…Hush, Sweet Charlotte – Michael Luciano
My Fair Lady – William H. Ziegler

Best Special Visual Effects:
Mary Poppins – Peter Ellenshaw, Eustace Lycett and Hamilton Luske (WINNER)
7 Faces of Dr. Lao – Jim Danforth

Academy Honorary Award:
William Tuttle “for his outstanding make-up achievement for 7 Faces of Dr. Lao.”

Oscar® and Academy Awards® and Oscar® design mark are the trademarks and service marks and the Oscar© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Pop Culture Madness is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.