1944 Oscars 16th Academy Awards

1944 Oscars 16th Academy Awards

Winners Announced: March 2, 1944
Held at: Grauman’s Chinese Theater, Hollywood, California
Host: Jack Benny
Eligibility Year: 1943

  • The Song of Bernadette earned 12 nominations, winning 4 Oscars.
  • For Whom The Bell Tolls earned 9 nominations, winning 1.
  • Casablanca earned 8 nominations, winning 3.
  • Phantom of the Opera earned 4 nominations, winning 2.

1944 Oscar Nominees and Winners

Outstanding Motion Picture:
Casablanca – Hal B. Wallis for Warner Bros. (WINNER)
For Whom the Bell Tolls – Sam Wood for Paramount
Heaven Can Wait – Ernst Lubitsch for 20th Century Fox
The Human Comedy – Clarence Brown for Metro-Goldwyn-Mayer
In Which We Serve – Noël Coward for Two Cities Films
Madame Curie – Sidney Franklin for Metro-Goldwyn-Mayer
The More the Merrier – George Stevens for Columbia
The Ox-Bow Incident – Lamar Trotti for 20th Century Fox
The Song of Bernadette – William Perlberg for 20th Century Fox
Watch on the Rhine – Hal B. Wallis for Warner Bros.

Best Director:

Michael Curtiz – Casablanca (WINNER)
Ernst Lubitsch – Heaven Can Wait
Clarence Brown – The Human Comedy
George Stevens – The More the Merrier
Henry King – The Song of Bernadette

Best Actor:
Paul Lukas – Watch on the Rhine as Kurt Muller (WINNER)
Humphrey Bogart – Casablanca as Rick Blaine
Gary Cooper – For Whom the Bell Tolls as Robert Jordan
Walter Pidgeon – Madame Curie as Pierre Curie
Mickey Rooney – The Human Comedy as Homer Macauley

Best Actress:
Jennifer Jones – The Song of Bernadette as Bernadette Soubirous (WINNER)
Jean Arthur – The More the Merrier as Constance Milligan
Ingrid Bergman – For Whom the Bell Tolls as María
Joan Fontaine – The Constant Nymph as Tessa Sanger
Greer Garson – Madame Curie as Marie Curie

Best Supporting Actor:
Charles Coburn – The More the Merrier as Benjamin Dingle (WINNER)
Charles Bickford – The Song of Bernadette as Abbé Dominique Peyramale
J. Carrol Naish – Sahara as Giuseppe
Claude Rains – Casablanca as Captain Louis Renault
Akim Tamiroff – For Whom the Bell Tolls as Pablo

Best Supporting Actress:
Katina Paxinou – For Whom the Bell Tolls as Pilar (WINNER)
Gladys Cooper – The Song of Bernadette as Marie Therese Vauzou
Paulette Goddard – So Proudly We Hail! as Lt. Joan O’Doul
Anne Revere – The Song of Bernadette as Louise Casterot Soubirous
Lucile Watson – Watch on the Rhine as Fanny Farrelly

Best Original Screenplay:
Princess O’Rourke – Norman Krasna (WINNER)
Air Force – Dudley Nichols
In Which We Serve – Noël Coward
The North Star – Lillian Hellman
So Proudly We Hail! – Allan Scott

Best Screenplay:

Casablanca – Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, and Howard E. Koch, based on Everybody Comes to Rick’s by Murray Burnett and Joan Alison (WINNER)
Holy Matrimony – Nunnally Johnson, based on Buried Alive by Arnold Bennett
The More the Merrier – Richard Flournoy, Lewis R. Foster, Frank Ross, and Robert Russell, based on a story by Frank Ross and Robert Russell
The Song of Bernadette – George Seaton, based on the novel by Franz Werfel
Watch on the Rhine – Dashiell Hammett, based on the play by Lillian Hellman

Best Original Motion Picture Story:

The Human Comedy – William Saroyan (WINNER)
Action in the North Atlantic – Guy Gilpatric
Destination Tokyo – Steve Fisher
The More the Merrier – Robert Russell and Frank Ross
Shadow of a Doubt – Thornton Wilder

Best Documentary Feature:
Desert Victory – British Ministry of Information (WINNER)
Baptism of Fire – United States Army
The Battle of Russia – United States Department of War, Special Service Division
Report from the Aleutians – United States Army Pictorial Service
War Department Report – United States Office of Strategic Services, Field Photographic Bureau

Best Documentary Short Subject:
December 7th – United States Navy (WINNER)
Children of Mars – RKO Radio
Plan for Destruction – Metro-Goldwyn-Mayer
Swedes in America – United States Office of War Information, Overseas Motion Picture Bureau
To the People of the United States – Walter Wanger
Tomorrow We Fly – United States Navy Bureau of Aeronautics
Youth in Crisis – The March of Time

Best Short Subjects – Cartoons:

The Yankee Doodle Mouse – Fred Quimby (WINNER)
The 500 Hats of Bartholomew Cubbins – George Pal
The Dizzy Acrobat – Walter Lantz
Greetings, Bait! – Leon Schlesinger
Imagination – Dave Fleischer
Reason and Emotion – Walt Disney

Best Live Action Short Subject, One-Reel:
Amphibious Fighters – Grantland Rice (WINNER)
Cavalcade of Dance – Gordon Hollingshead
Champions Carry On – Edmund Reek
Hollywood in Uniform – Ralph Staub
Seeing Hands – Pete Smith

Best Live Action Short Subject, Two-Reel:

Heavenly Music – Jerry Bresler and Sam Coslow (WINNER)
Letter to a Hero – Frederic Ullman Jr.
Mardi Gras – Walter MacEwen
Women at War – Gordon Hollingshead

Best Scoring of a Dramatic or Comedy Picture:

The Song of Bernadette – Alfred Newman (WINNER)
The Amazing Mrs. Holliday – Hans J. Salter and Frank Skinner
Casablanca – Max Steiner
Commandos Strike at Dawn – Louis Gruenberg and Morris Stoloff
The Fallen Sparrow – C. Bakaleinikoff and Roy Webb
For Whom the Bell Tolls – Victor Young
Hangmen Also Die! – Hanns Eisler
Hi Diddle Diddle – Philip Boutelje
In Old Oklahoma – Walter Scharf
Johnny Come Lately – Leigh Harline
The Kansan – Gerard Carbonara
Lady of Burlesque – Arthur Lange
Madame Curie – Herbert Stothart
The Moon and Sixpence – Dimitri Tiomkin
The North Star – Aaron Copland
Victory Through Air Power – Edward H. Plumb, Paul J. Smith, and Oliver Wallace

Best Scoring of a Musical Picture:

This Is the Army – Ray Heindorf (WINNER)
Coney Island – Alfred Newman
Hit Parade of 1943 – Walter Scharf
Phantom of the Opera – Edward Ward
Saludos Amigos – Edward H. Plumb, Paul J. Smith, and Charles Wolcott
The Sky’s the Limit – Leigh Harline
Something to Shout About – Morris Stoloff
Stage Door Canteen – Frederic E. Rich
Star Spangled Rhythm – Robert Emmett Dolan
Thousands Cheer – Herbert Stothart

Best Original Song:
“You’ll Never Know” from Hello, Frisco, Hello – Music by Harry Warren; Lyrics by Mack Gordon (WINNER)
“A Change of Heart” from Hit Parade of 1943 – Music by Jule Styne; Lyrics by Harold Adamson
“Happiness is a Thing Called Joe” from Cabin in the Sky – Music by Harold Arlen; Lyrics by E. Y. Harburg
“My Shining Hour” from The Sky’s the Limit – Music by Harold Arlen; Lyrics by Johnny Mercer
“Saludos Amigos” from Saludos Amigos – Music by Charles Wolcott; Lyrics by Ned Washington
“Say a Pray’r for the Boys Over There” from Hers to Hold – Music by Jimmy McHugh; Lyrics by Herb Magidson
“That Old Black Magic” from Star Spangled Rhythm – Music by Harold Arlen; Lyrics by Johnny Mercer
“They’re Either Too Young or Too Old” from Thank Your Lucky Stars – Music by Arthur Schwartz; Lyrics by Frank Loesser
“We Mustn’t Say Goodbye” from Stage Door Canteen – Music by James V. Monaco; Lyrics by Al Dubin
“You’d Be So Nice to Come Home To” from Something to Shout About – Music and Lyrics by Cole Porter

Best Sound Recording:

This Land Is Mine – Stephen Dunn (WINNER)
Hangmen Also Die! – Jack Whitney
In Old Oklahoma – Daniel J. Bloomberg
Madame Curie – Douglas Shearer
The North Star – Thomas T. Moulton
Phantom of the Opera – Bernard B. Brown
Riding High – Loren L. Ryder
Sahara – John P. Livadary
Saludos Amigos – C. O. Slyfield
So This Is Washington – J. L. Fields
The Song of Bernadette – E. H. Hansen
This Is the Army – Nathan Levinson

Best Art Direction – Interior Decoration, Black-and-White:
The Song of Bernadette – Art Direction: James Basevi and William S. Darling; Interior Decoration: Thomas Little (WINNER)
Five Graves to Cairo – Art Direction: Hans Dreier and Ernst Fegté; Interior Decoration: Bertram Granger
Flight for Freedom – Art Direction: Albert S. D’Agostino and Carroll Clark; Interior Decoration: Darrell Silvera and Harley Miller
Madame Curie – Art Direction: Cedric Gibbons and Paul Groesse; Interior Decoration: Edwin B. Willis and Hugh Hunt
Mission to Moscow – Art Direction: Carl Jules Weyl; Interior Decoration: George James Hopkins
The North Star – Art Direction: Perry Ferguson; Interior Decoration: Howard Bristol

Best Art Direction – Interior Decoration, Color:
Phantom of the Opera – Art Direction: Alexander Golitzen and John B. Goodman; Interior Decoration: Russell A. Gausman and Ira S. Webb (WINNER)
For Whom the Bell Tolls – Art Direction: Hans Dreier and Haldane Douglas; Interior Decoration: Bertram Granger
The Gang’s All Here – Art Direction: James Basevi and Joseph C. Wright; Interior Decoration: Thomas Little
This Is the Army – Art Direction: John Hughes and Lt. John Koenig; Interior Decoration: George James Hopkins
Thousands Cheer – Art Direction: Cedric Gibbons and Daniel B. Cathcart; Interior Decoration: Edwin B. Willis and Jacques Mersereau

Best Cinematography, Black-and-White:
The Song of Bernadette – Arthur C. Miller (WINNER)
Air Force – James Wong Howe, Elmer Dyer and Charles A. Marshall
Casablanca – Arthur Edeson
Corvette K-225 – Tony Gaudio
Five Graves to Cairo – John F. Seitz
The Human Comedy – Harry Stradling
Madame Curie – Joseph Ruttenberg
The North Star – James Wong Howe
Sahara – Rudolph Maté
So Proudly We Hail! – Charles Lang

Best Cinematography, Color:
Phantom of the Opera – Hal Mohr and W. Howard Greene (WINNER)
For Whom the Bell Tolls – Ray Rennahan
Heaven Can Wait – Edward Cronjager
Hello, Frisco, Hello – Charles G. Clarke and Allen Davey
Lassie Come Home – Leonard Smith
Thousands Cheer – George J. Folsey

Best Film Editing:
Air Force – George Amy (WINNER)
Casablanca – Owen Marks
Five Graves to Cairo – Doane Harrison
For Whom the Bell Tolls – Sherman Todd and John F. Link Sr.
The Song of Bernadette – Barbara McLean

Best Special Effects:

Crash Dive – Photographic Effects: Fred Sersen; Sound Effects: Roger Heman (WINNER)
Air Force – Photographic Effects: Hans F. Koenekamp and Rex Wimpy; Sound Effects: Nathan Levinson
Bombardier – Photographic Effects: Vernon L. Walker; Sound Effects James G. Stewart and Roy Granville
The North Star – Photographic Effects: Clarence Slifer and Ray Binger; Sound Effects: Thomas T. Moulton
So Proudly We Hail! – Photographic Effects: Farciot Edouart and Gordon Jennings; Sound Effects: George Dutton
Stand By for Action – Photographic Effects: A. Arnold Gillespie and Donald Jahraus; Sound Effects: Michael Steinore

Academy Honorary Award:

George Pal “for the development of novel methods and techniques in the production of short subjects known as Puppetoons.”

Irving G. Thalberg Memorial Award:
Hal B. Wallis

Oscar® and Academy Awards® and Oscar® design mark are the trademarks and service marks and the Oscar© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Pop Culture Madness is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.